top of page

struktura i rodzaje implantów

O trwałości implantów dentystycznych decyduje wiele czynników, choć jednym z najważniejszych, jest ich solidna budowa przypominająca naturalny ząb. Implant zębowy zbudowany jest z 3 składników. Głównym jest śruba imitująca korzeń zębowy. Najczęściej stosowanym materiałem, z jakiego wytwarza się śruby jest trwały tytan. To śruba jest najważniejszym składnikiem, z uwagi na to, że to ją stomatolog implantolog wszczepia w kości, by się z nią złączyła i tworzyła mocną podstawę dla protezy.

Odbudowa protetyczna, czyli z reguły korona, udaje ząb pod względem wizualnym. Korony bardzo dobrze imitują naturalne zęby szczególnie, jeżeli pacjent wybierze wykonanie u dentysty korony z cyrkonu. Jeśli jednak pacjent potrzebuje odnowy większej ilości zębów, może zdecydować się na inny rodzaj protezy. Na implantach dentystycznych można oprzeć również mosty, a także całkowite protezy. Tak więc drugim elementem struktury implantu zęba jest protetyczna odbudowa ustawiana na śrubie. Trzecim, tak samo ważnym elementem jest łącznik, jaki spaja ze sobą odbudowę oraz śrubę.

Wyróżniamy też różne typy implantów stomatologicznych. Z uwagi na materiały używane przez stomatologów mogą to być implanty tytanowe lub cyrkonowe. Rodzaje te można podzielić także biorąc pod uwagę miejsce zamieszczenia wszczepu. Zwykle stosowane są stomatologiczne implanty zębowe śródkostne, wszczepiane w głąb kości. Natomiast podokostnowe implanty wykorzystuje się co raz rzadziej, ponieważ nie są tak głęboko wszczepiane i to sprawia, że są mało trwałe.

bottom of page