top of page

Problemy zębów mądrości

Wyrzynanie ósemek może wywoływać kłopoty. Zwykle proces wyrzynania się ósemek jest rozłożony w czasie i często bolesny. Nie u wszystkich ósemki się wyrzynają. Nieraz jest tak, że rośnie zaledwie 1-2, czasem nie wychodzą wcale. Decydują o tym uwarunkowania genetyczne i z reguły miejsce w jamie ustnej. Pojawiające się przy wyrastaniu ósemek dolegliwości bólowe nie za każdym razem świadczą o tym, że rosną w niepoprawnie. Mimo to najlepiej skonsultować się w klinice stomatologicznej, żeby uniknąć bolesnych skutków złego wyrzynania się ósemek.

Problem zjawia się w sytuacji, gdy wzrost ósemek jest niewłaściwe. Na przykład kiedy wyrzynają się wykrzywione albo ponad linię zębów, wrastają w policzek, podrażniają dziąsła lub okazują się zatrzymanymi zębami. Szczególny ból może odezwać się z uwagi na ucisk na inne zęby, a czasami kiedy w okolicy występuje próchnica. Obok bólu w trakcie wyrastania ósemek może pojawić się też szczękościsk, gorączka, a nawet obrzęk oraz stan zapalny. Wystąpienie podobnych symptomów nie we wszystkich przypadkach kończy się na wyrwaniu ósemek, ale oczywiście stomatolog powinien obejrzeć kłopot.

Niekiedy jest tak, że ósemki dentysta wyrywa profilaktycznie, z uwagi na to, że w niektórych przypadkach utrzymanie ich czystości jest utrudnione, co w wielu przypadkach prowadzi do powstawania próchnicy. Oprócz usunięcia ósemek lekarz stomatolog może wesprzeć pacjenta również innymi metodami. Żeby ułatwić proces wyrastania, może naciąć dziąsło i przepisać środki przeciwbólowe i antybiotyki.

bottom of page