Nieważne, jak dokładnie ruchoma proteza zębowa była dopasowana do pacjenta, istnieje kilka czynników, jakie sprawiają, że z protezami zębowymi nie powinno się spać. Jedną z głównych przyczyn, według których trzeba zdejmować protezę na noc, jest to, że gromadzą się na niej bakterie. Opinie stomatologów są zdecydowane. Żeby proteza spisywała się dobrze, trzeba ją właściwie oczyszczać i dbać. Czyszczenie jamy ustnej oraz skrupulatne oczyszczanie protezy ma znaczący wpływ na powstrzymywanie namnażania bakterii oraz zachowywanie zdrowia.
Ponadto, używając ruchomej protezy, często przeszkadza podrażnianie dziąseł. Obtarcia i podrażnienia mogą powodować stany zapalne dziąseł, dlatego warto wyznaczyć czas na wytchnienie błonom śluzowym nocą. Dodatkowym istotnym czynnikiem decydującym o tym, że trzeba wyjmować protezę do spania jest możliwość zadławienia. W czasie nocy, nie jesteśmy świadomi naszych zachowań, co może skutkować uszkodzeniem albo nawet pęknięciem protezy oraz zadławieniem.
W sytuacji, gdy nie jest się pewnym jak powinno się postępować z protezą, warto przedyskutować swoje obawy z dentystą. Należy pamiętać, że właściwa pielęgnacja protezy pomaga zachować ją w ładnym stanie na długo. Protezy zębowe z reguły służą przez 5-7 lat. Później wyrabiają się i należy zastąpić je nowymi, by mieć pewność, że są odpowiednio dostosowane.
Comments