top of page

Co wybrać? Leczenie kanałowe czy implanty?


alternatywą dla leczenia kanałowego są implanty zębowe, które doskonale imitują naturalne zęby

Podstawowym założeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najtrudniejszych zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, jednak większość przeprowadzanych pod mikroskopem zabiegów daje pożądane skutki. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, jakie jeszcze kilka lat temu były zazwyczaj wyrywane.

Tymczasem implanty są niezwykle wytrzymałe, a założone na nich mosty czy korony protetyczne wiernie zastępują naturalne zęby. W głównej mierze, jeżeli pacjent przestrzega higieny jamy ustnej, implanty służą dożywotnio i są jednymi z najlepszych metod wypełnienia dziury po utraconym zębie. Za sprawą leczenia kanałowego ząb w większej części pozostaje naturalny. Rolą stomatologa jest zaledwie rekonstrukcja korony zębowej. Jeśli chodzi o usuwanie zębów wypełnienie dziury jest konieczne z uwagi na zdrowie jamy ustnej.

Warto także zwrócić uwagę na koszty. Choć obie techniki są wysoce efektywne, a dzięki nim pacjent nadal może cieszyć się pięknym uśmiechem bez bólu, ceny leczenia kanałowego są mniejsze niż w przypadku zabiegu wstawienia implantu. Przed ostateczną decyzją, co z robić w przypadku bolącego, głęboko popsutego zęba, trzeba się pomyśleć wspólnie ze stomatologiem, które rozwiązanie okaże się najwłaściwsze.

bottom of page